Yatay Sondajcı

Yatay Sondaj

yatay sondaj 2

Yatay Sondaj;

Yatay sondaj pazarının doğuşu ve gelişimi, ilk olarak 1970 li yılların başında Amerika Birleşik Devletlerinin Lousiana eyaletinde Martin Cherrington isimli kişinin, Dow Chemical şirketi için nehir geçişi projesi planlamasıyla ortaya çıkmıştır. Martin Cherrington’un ilk yönlendirilebilir yatay sondaj teçhizatı bu nehir geçişi için kullanılmıştır.

yatay sondaj 2

Martin Cherrington orijinal yatay sondaj tehçizatının mucididir ve nihayetinde inşaat sektörünün tamamında devrim yaratan süreci açıklayan kişidir. Bu sebeple Martin Cherrington yönlendirilebilir yatay sondajın babası olarak tanınır.

Cherrington, “Babam bir müteahhitti ve sivil inşaatta çok geniş bir geçmişe sahiptim” dedi. “Farklı disiplinlerde harika bir eğitim aldım, bu yüzden kaynak, imalat ve mekanik tip işlerde rahat ettim.”

Cherrington, ilk olarak 1960’ların başında Los Angeles’taki bir tesisat kurulum şirketi için çalışırken 1964’e gelindiğinde, Cherrington kamu hizmet şirketini terk etti ve kendi işini yapmaya başladı. Burada Sacramento Belediyesi Kamu Hizmetleri Bölgesi (SMUD) ile çeşitli sözleşmeler altında çalışmaya başladı.

yatay sondaj 3

Yatay sondaj tehçizatını, sondaj borusunu döndüren taşıyıcıyı destekleyen çok basit, cılız , hafif bir yapıya sahip olduğunu açıkladı. “Aslında bugün gördüğünüz birçok yönlendirilebilir yatay sondaj makinesine çok benziyordu, ama biraz minyatür, çok hafif ve iskelet benzeri” dedi.

Cherrington’un ekibi Sacramento bölgesindeki çeşitli hizmet şirketleri için yatay sondaj yöntemiyle yol geçişi yaptı ve bu tür işler için lider bir yüklenici olarak tanındı.Henüz elektronik takip sisteminin geliştirilmemiş olmasından dolayı , Cherrington’un ekibi delgi sırasında, delme kafasının açısını ve yönünü kontrol etmek için derinlik kullanarak, delik yolu boyunca çeşitli aralıklarla “çukurlar” kazarlardı.

yatay sondaj nedir

1971’de, Cherrington, Watsonville, Kaliforniya’da, Pacific Gas & Electric Co. (PG & E) nin gaz hatları için yatay sondaj yapmaktaydı. Kasabadayken, PG & E, Cherrington’un yeni yöntemleri ile ilgiliydi ve ona, karşılaştıkları küçük bir soruna bakıp bakmadığını sordu. PG & E’nin Pajaro Nehri’ni geçmek için yaklaşık 500 ft geçmesi gerekiyordu. Gaz hattı ve Cherrington nehrin altında delme yeteneğine sahip olup olmadığını merak ediyordu. Neredeyse bir ay boyunca projede çalışarak diğer tarafa geçtiler.

Yatay Sondaj

“Herkes şimdiye kadar yapılan ilk nehir geçişi olduğunu iddia ediyor” dedi. “Bildiğim kadarıyla, her zaman farklı işler yapıyorduk, çünkü öyle olduğunu düşündüm. Bu sadece tuhaf bir işti ve bir daha asla böyle bir şey yapmayacağımızı düşündüm. ”

“ Yönlendirilebilir yatay sondaj için ilk nehir geçişinin gerçekten bir hane adı olması yaklaşık 10 yıl sürdü,” dedi. Cherrington, sonunda kalıcı bir şekilde Sacramento’ya geri dönecek ve 1984’te, fiber optik tesisler için yönlendirilebilir yatay sondaja odaklanarak Cherrington Corp.’u kurdu. Ama sonuçta, yönlendirilebilir yatay sondaj bu şekilde başladı.