Kazısız Altyapı

Sondaj

Sondaj;

 
Yönlendirilebilir Yatay Sondaj Nedir?
Amerika ve Avrupa’da yaklaşık 20 yıldır kullanılmakta olan yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi, çevre dostudur. Yönlendirilebilir yatay sondaj sayesinde, ağaç köklerine, yollara, park ve bahçelere, derelere zarar vermeden yatay delgi işlemi yapılabilir.

Yönlendirilebilir Yatay Sondaj’ın Faydaları

Gürültü veya çevre kirliliği yaşanmaz.
Maliyet ve zaman konusunda fayda sağlar. Yüzey açma ve kapatma zaman ve para maliyeti ortadan kalkar.
Su boruları, doğalgaz boruları, elektrik ve telekom boru ve kabloları rahat, gürültüsüz, ucuz ve kısa zamanda döşenebilir.
Yatay sondajda yönlendirme mümkün olduğu için, daha önce döşenmiş elektrik, su, kanalizasyon, telekom boruları veya ağaç kökleri zarar görmez.
Üst zemindeki bina, ağaçlar, kaldırımlar, yollar, su yatakları ve diğer varlıklar yer altında yapılan yatay sondaj çalışmasından etkilenmez. Park ve bahçeler bozulmaz, yollar için asfalt veya kaplama yenilemesi gerekmez.

Uygulamalar
Genel olarak küçük çaplaraki mikrotünellemeyi kapsayan boru sürme, yeraltı boru hatları kurulumu için kullanılan yeni bir tekniktir. Bir yandan yer altında kazı yapılırken aynı anda özel olarak tasarlanmış boruları yer altında sürmek için güçlü hidrolik jaklar kullanılır. Bu yeni metod esnek, yapıya zarar vermeyen, su geçirmez bir boru hattı sağlar ve tünel kazılması bittiğinde boru da döşenmiş olur.

Kullanım alanları :

Boru yenileme çalışmaları
Kara veya demir yolu alt geçişleri
Nehir veya göl altı geçişleri
Bina, fabrika, şantiye altı geçişleri
Park ve bahçe altı geçişleri
Kaldırım altı şebekeleri
Kablo döşeme çalışmaları

HDD Sistem

Yatay sondaj işlemi, bitmiş ağların yönetilmesi için ideal olduğu kadar, hat kesişimleri için de idealdir. Esnekliği sayesinde boru hatlarının birçok alanda, örneğin dere yataklarının, bitkilerin ve işlek caddelerin altında kolaylıkla kurulumunu sağlar.