Yatay Sondajcı

İSTANBUL’DA YÖNLENDİRİLEBİLİR YATAY SONDAJ

yatay sondaj 2

[vc_row][vc_column][vc_column_text]İstanbul ülkemizde nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu şehirdir. İstanbul’da nüfus yoğunluğunun her geçen yıl artmasıyla birlikte inşaat sektörü de hızla gelişimini sürdürmektedir. Bu durum mevcut alt yapıların yetersizliği ve yeni alt yapı ihtiyaçlarını gündeme getirmiştir.

Günümüzde gelişmiş ülkelerde yeni alt yapı hatlarının kurulumu ve mevcut alt yapıların restorasyonu esnasında yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi kullanılmaktadır. Yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi sayesinde üst yapıda işlem yapmadan, yeni hatlar yer altına geçirilebilmektedir. Bu yöntem doğaya son derece saygılı ve küçük ekolojik müdahalelerle yeni hatların kurulumda bize yardımcı olmaktadır. İstanbul’da inşaatlar site olarak inşa edilmekte vebu sitelerin enerji ihtiyaçları, temiz su ve kanalizasyon giderleri gibi ihtiyaçları yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemiyle bir veya birkaç gün gibi çok kısa bir zamanda karşılanabilmektedir. Bu yöntemle alt yapı ihtiyaçları karşılanırken mevcut üst yapı lokasyonları zarar görmediği için ek maliyetler ortaya çıkmaz. Bu yöntemi uygulanırken üst yapı zarar görmediği gibi mevcut alt yapı hatları da zarar görmez. Özellikle İstanbul’da en büyük sorunlardan biri de inşaatların kanal giderleridir. Yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi adından da anlaşılacağı üzere yönlendirilebilir özelliği sayesinde yeni kanal hatlarının yapımında büyük avantaj sağlamaktadır. Yönlendirilebilir olması sayesinde eğim ayarlı kanal hattı inşası yapılabilmektedir. Alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim hatlarının yer altına alınmasında da bu yöntemi sıkça kullanmaktayız. Ayrıca ülkemizde 4.5G yatırımları kapsamında fiber hatların hızlı kurulumunda da yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem park ve bahçeler gibi yeşil alan düzenlemelerinin yapıldığı alanlarda sulama hatlarının pratik bir şekilde inşa edilmesine olanak sağlamaktadır. Basınçlı boru hatlarının yer altına taşınması dikkat ve özen ister. Gaz hatlarının yer altına nakledilmesi esnasında yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemi sayesinde borular zarar görmeden dikkatli bir şekilde yer altına gömülür.

istanbulyataysondaj

İstanbul’da belediyelerde hayatın akışına olumsuz etkileri ve yüksek maliyetleri sebebiyle artık açık kazı ile yeni hat kurulumuna izin vermemektedirler. Özellikle E5 ve otoyolların altından yeni hat geçirmek istediğimizde açık kazı yapma imkânımız yoktur. Bu gibi alanlarda yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisinden faydalanırız.  Yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi küresel alanda gelişimini hızla sürdürmeye devam etmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]